Loading...

Tarihçe

Bizans Galata’yı Cenevizlilere
Tahsis Ediyor

1204 yılında İstanbul, Venediklilerin önderliğindeki Haçlı Ordusu tarafından işgal edilince, Bizans da başkentini terk ederek İznik’e çekilmek zorunda kaldı. Bizans şehri geri alabilmek için Venediklilerin ezeli düşmanı olan Cenevizlilerle bir anlaşma imzaladı.

Özerk bir alana dönüşen bu yerleşimin İstanbul için bir tehlike oluşturmaması adına kadim surları yıkılarak ve içeride bir Bizans garnizonu bırakılarak Cenevizlilere teslim edildi.

Cenevizli Asilzadeler
Osmanlı İdaresinde

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’u fethettiğinde Galata, savaşmadan teslim olduğu için semt herhangi bir saldırıya ve tahribata uğramadı.

Uzun yıllardır, ellerinde siyasi ve ticari imtiyazlar bulunduran Galata’nın Cenevizli asilzadeleri, Osmanlı idaresinde bu imtiyazlarını kaybettiler fakat eskiden olduğu gibi semtte yaşamlarına devam ettiler. Osmanlılar da bölgeyi Rumlar ve Avrupalılar gibi Pera olarak andılar.

Tomtom Kaptan
Sokak Keşfi

Bir açık hava müzesini andıran bu meydan, altı asırlık diplomasinin taşlaşmış abidesidir. Sokak, adını Çukurcuma tarafındaki girişte yer alan ve 1592 yılında inşa edilen camiden alır. Zira caminin banisi Tomtom Mehmet Kaptan isimli bir Osmanlı denizcisidir.

İkinci bir rivayete göreyse, bu camide imamlık eden ve eşsiz yeteneğiyle İstanbulluları kendisine hayran bırakan Tum Tum Abdullah Efendi, sokağın da isim babası olmuştur.

Venedik Sarayı
Casanova'yı Ağırladı

Sokağın sağ tarafında bulunan ve Beyoğlu adının kullanımına değin götürülen Palazzo di Venezia yani Venedik Sarayı yükselir. Sarayın tarih boyunca ağırladığı birçok ünlü ismin arasında belki de en ilgi çekenlerden bir tanesi, dünyaca ünlü aşk adamı Giacomo Casanova’dır.

1744 yazında İstanbul’a gelen ve üç ay boyunca bu sarayda ağırlanan ünlü aşık Casanova, üç ay boyunca tek bir Türk kızının dahi kalbini çalamamıştır.

Tomtom Kaptan Eski Şaşaalı Günlerine Geri Döndü!

Konsolosluklarla çevrili bu bölgenin çehresini değiştiren en önemli faktör Tomtom Gardens. Projenin amacı, toplamda 17 binanın yenilenmesiyle zaman içinde kendi haline bırakılmış, görkemli bir bölgeyi tekrar canlandırmak.

Şu anda 1+1’den penthouse’a çeşitli dairelerin ve mağazaların yer aldığı Ecole Yougoslave, Şakir Efendi, Şükrü Efendi, Azarian ve Baltazzi Apartmanları hayata kazandırılan binalar. Bu binaları, Italia ve Dakar Apartmanları, Tomtom Kırmızı ve Garage by Tomtom Gardens takip edecek. İtalyan peyzaj mimarisinden esinlenerek düzenlenen ilk avlu, sadece Tomtom Gardens sakinlerinin kullanımına açık. Yerleşim birimlerinin ilk üç binasında yaşam başladı bile…

Tomtom Designhood’daki yenilikçi mekanlarımızdan birinde etkinlik, toplantı veya fotoğraf çekimi yapmak mı istiyorsunuz?
Öyleyse, lütfen ön etkinlik bilgilerinizi aşağıya gönderin ve 48 saat içinde sizinle iletişime geçeceğiz. Teşekkür ederiz!

İsim
Soyisim
Organizasyon
Konu
Telefon
EPosta
Etkinlik Alanı
Etkinliğinizin Tanımlaması

Bu formu göndermeyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya başka sorularınız varsa, lütfen event@tomtomdesignhood.com adresinden etkinlik bölümümüzle iletişime geçin.